"Plüton'da Yaşam İçin Gerekli Bazı Organik Maddeler Var"2006 yılında gezegen statüsünü kaybeden Plüton, geçtiğimiz yıl yakınından geçen New Horizons uzay aracı tarafından yeniden ve çok daha yakından incelendi. Birçok açıdan ve ilk kez bu kadar yakın bir şekilde Plüton'u görme fırsatı yakaladık.

Cüce gezegen üzerinde çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, çekilen detaylı fotoğraflar sayesinde uzun yıllar öncesinden kalma dağları, organik maddeleri ve yüzeyin altındaki okyanus izlerini gözlemleme fırsatı yakaladı.

Plüton ile ilgili çalışmalarda bulunan Michael Summers elde edilen fotoğraflar hakkında yorumda bulundu. Summers'e göre Plüton üzerinde astro-biyolojik verilerle karşı karşıyayız. Elde edilen son verilere göre, yüzeyde bazı organik maddeler ve su mevcut ve bunlarda yaşam için gerekli olarak kabul ediliyor.

Son yıllarda elde edilen verilerle birlikte acaba Plüton için bazı konularda erken mi karar verildi görüşü önem kazanmaya başladı. Nitekim bugün Plüton'da da yaşam için gerekli organiklerden bahsediliyor.