Asteroit Kuşağı Hakkında BilgilerGüneş Sistemi içerisinde keşfedilen ya da olan biten ile ilgili bir haber yaptığımızda bazen Asteroit Kuşağı diye bir alandan bahsederiz.  Neresidir bu alan?

Asteroit Kuşağı kabaca Mars ile Jüpiter arasındaki bölümdür. Bu kuşakta Güneş Sistemi'nin ilk oluşum evresinden kalma birçok asteroit ve gök cismi yer alır. Son tahminlere göre bu bölgede 600.000'den fazla asteroit ve cüce gezegen bulunuyor.

Bu bölgedeki cüce gezegenlerden en büyüğü Ceres'tir. Ceres bu kuşakta bulunan maddelerin %32'sine sahiptir. Ceres, ilk olarak 1801 yılında keşfedilmiş ve uzunca bir süre 8.gezegen olarak tanımlanmıştır.

Bilim insanlarının tahminlerine göre asteroit kuşağındaki asteroitlerin kütlesi Ay'ınki kadardır. Güneş Sistemi'nin ilk dönemlerini anlamak isteyen NASA ve çeşitli kurumlar son yıllarda bu bölgeye araç göndermeye devam etmektedir. Günümüzde Dawn uzay aracı bu bölgede keşifler ve gözlemler yapmaktadır. Eğer ilgiliyseniz bu kuşakta bulunan Ceres hakkındaki haberleri blog üzerinden okuyabilirsiniz.

Bir sonraki yazımız Kuiper Kuşağı hakkında olacak.