Jeff Bezos Ay Yüzeyine Kargo Alanı Kuracak


Amazon'un sahibi Jeff Bezos'un uzay şirketi Blue Origin, Elon Musk'ın SpaceX şirketiyle beraber uzay için gerekli teknolojiyi üreten iki özel şirket konumunda. Bu bağlamda çalışmalarını sürdüren Blue Origin şirketi, Ay'da kargo limanı kurmak için harekete geçti. Bu çerçevede, Ay bir ara liman olarak kullanılacak ve uzayın çeşitli bölgelerine ulaştırılması gereken araç ve gereçler Ay üzerinden daha rahat ulaştırılabilecek.

Son olarak 10 ton kargo taşıyabilen Blue Moon uzay aracını tanıtmaya hazırlanan şirket, uzayda büyük nakliye projeleri başlatabilecek düzeye ulaşmış olacak. 

ABD'de Obama yönetiminin Mars'a yoğunlaşmasıyla unutulan Ay üzerine yeniden yönelecek olan Blue Origin şirketi, bu kapsamda Trump yönetiminden de destek almayı hedefliyor. Uzun zamandır 2020'de Mars'ta koloni kurmak için önemli adımlar atılacağı konuşmuş ancak NASA ve SpaceX şirketleri herhangi bir plan yayınlamamakla eleştirilmişti. Bir nevi yaşanan bu başarısızlığın ardından daha az maliyetli ve zahmetli Ay projelerinin önümüzdeki yıllarda daha ön plana çıkması bekleniyor. 

Ay'da kurulacak kargo limanı projesinin asıl amacı ise insan göndermek değil, sadece uzayın diğer bölgelerine kolay nakliyat yapmak. Belki de bu proje ile Mars yolculukları daha da kolaylaşır.

Ancak 2012 yılından bu yana birçok gelişmeyi bu blog üzerinden paylaştık. Birçok açıklamanın ve projenin sadece açıklamalardan ibaret kaldığını gördük. Umarız bu öyle olmaz.