Mars'a Gönderilen Uzay AraçlarıSon günlerde sürekli yeni Mars haberleri duyuyoruz. Şu an adeta bilim insanları Mars'a yoğunlaşmış durumda. Tüm bunlarla beraber Mars'a sürekli yeni araçlar göndermek için planlar yapılıyor. Uzaya ve bilime meraklı çoğu insan Curiosity ve Oppurtunity Mars keşif araçlarını duymuştur. Ancak günümüze kadar birçok Mars keşif aracı Mars'ın yüzeyine iniş yapmayı başardı.

Mars'a araç gönderme çalışmaları ilk olarak 1969'da Sovyetler Birliği'nin 5 tonluk M-69'u Mars yörüngesine gönderme çalışmalarıyla hız kazandı. Mars 1969A ve 1969B, proton roketlerinde meydana gelen problemler nedeniyle kalkışından sonra kayboldu. Olayın 2 yıl ardından Mars 1971C, Mars'ın yörüngesine oturan ilk uzay aracı olmak için havalandı. Ancak yaşanan teknik problemler nedeniyle planlar gerçekleşemedi ve araç kayboldu. Tüm bu başarısız denemeler ve ardından yaşanan farklı başarısızlıklardan sonra insanoğlu bir şekilde kızıl gezegenin üzerine konmayı başardı.

  • Viking Programı
1976 yılında Amerika'ya ait Viking sondaları Mars'ın yörüngesine yerleşmeyi başardılar ve kısa zaman içinde sondalardan ayrılan modüller Mars'ın yüzeyine iniş yaptı. Böylece Mars'ın yüzeyinden ilk renkli fotoğraflar alınmış oldu.


  • Mars Pathfinder
Mars Pathfinder uzay aracı, 4 Temmuz 1997'de Mars'ın yüzeyine iniş yapmayı başardı.  Ares Vallis bölgesine inen araç yaklaşık 16.500 fotoğraf çekerek geri dönmeyi başardı. (Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan The Martian (Marslı) kitabını okuyanlar bu aracın ve bölgenin adına sıklıkla rastlamışlardır)

  • Mars Exploration Rover
Spirit: NASA'nın geliştirdiği uzay aracı, 10 Haziran 2003'te Mars'ın toprak ve yüzey yapısını incelemek üzere Dünya'dan havalandı. Spirit, 3 Ocak 2004 yılında Gusev Kraterine inişini gerçekleştirdi. Ancak günümüzde bağlantı sağlanamıyor ve kullanılamıyor.


Oppurtunity: Dünya'ya fotoğraf göndermeyi ihmal etmeyen ve geçtiğimiz gün hafızasında sorun yaşayan Oppurtunity, 2004 yılında Mars'ın yüzeyine kondu. Halen görevine devam ediyor.

  • Phoenix
Phoenix aracı, Dünya'dan 4 Ağustos 2007'de havalandı ve 25 Mayıs 2008 yılında Mars'ın yüzeyine iniş yaptı. Phoenix'in inişi oldukça önemli bir olayı da beraberinde getirdi. Phoenix, Mars'a inişi sırasında başka bir uzay aracı tarafından görüntülenen ilk araç oldu.


  • Curiosity

NASA'nın son gözbebeği Curiosity, Ağustos 2012'den bu yana Mars'ın altını üstüne getiriyor. haberuzay takipçileri Curiosity'nin gönderdiği fotoğraflara sık sık şahitlik ediyor.


Not: Eksik ve yanlış bir bilgi varsa lütfen yazın düzeltelim. Teşekkürler.