TESS Uzaydan İlk Görüntüleri GönderdiNASA'nın gezegen avı için ürettiği yeni aracı TESS, uzayın derinliklerinden ilk fotoğrafı gönderdi. Üzerinde bulunan 4 kamerayı da kullanan araç, oldukça detaylı bir fotoğrafı Dünya ile paylaştı.

Hubble Teleskobu'nun sahip olduğu teknolojinin uzayın derinliklerini görüntülemedeki yetersizliği ve daha detaylı fotoğraflar çekme gereksinimi TESS'nin desteğiyle bir nebze de olsa giderilecek. 7 Ağustos 2018'de ilk fotoğrafını çeken araç, 30 dakikalık bir zaman diliminde yukarıda paylaştığımız fotoğrafı çekti. Oldukça geniş bir alanı fotoğraflamayı başaran TESS'in bu ve buna benzer verileri James Webb gibi teleskoplara aktarması ve teleskopların belirlenen alanlara daha detaylı bakması planlanıyor.

Nitekim yukarıda paylaştığımız fotoğrafı NASA yaklaşık 2 yıl inceleyecek ve değerli gördüğü bölgeleri tespit etmeye çalışacak. Bu noktada emin olduğumuz tek şey, bir zamanlar Kepler Teleskobu'nun yaptığı gibi TESS'in bizi yeni ve muhtemel yaşam barındıran gezegen ve sistemlerle tanıştıracak olması.

Hiç yorum yok