Kızıl Gezegende Yaşam Arayışları Devam EdiyorBir zamanlar Dünya benzeri bir gezegen olduğu tahmin edilen ve birçok göle sahip olduğu düşünülen Mars'ta yaşam var mıydı sorusu halen cevap bulmuş değil. Ancak birçok kurumun dahil olduğu bir çalışma ilerleyen yıllardaki keşiflere ışık tutabilir.

Yale, Edinburgh, Brown, California, MIT ve NASA'da görevli bilim insanlarının yürüttüğü çalışma sonucu, Mars'ta eski göl yataklarında bulunan silis ve demir yönünden zengin kayaların bir zamanlar yaşam olup olmadığını anlayabileceğimiz en iyi yerler olduğu ortaya kondu. Journal of Goephysical Research dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Mars'ta bir zamanlar eğer yaşam oluştuysa bunu anlamak için en muhtemel yerlerin eski göl yatakları olacağı açıklandı.

3-4 milyar yıl önce "Hespian ve Noachian" dönemlerinde oluştuğu belirlenen kayaların Dünya'dakilerden daha iyi korunmuş olma ihtimali üzerinde duran bilim insanları, ilerleyen yıllarda bu bölgelerin araştırılması için önemli sonuçlara ulaşmış oldu.