15 Santimetrelik Mumya Hakkında Gerçek Ortaya Çıktı


Geçtiğimiz yıllarda, 15 cm boyunda bir uzaylı olabileceğini belirttiğimiz ve sık sık haberini yaptığımız mumyaya ait çok daha farklı bir gerçek ortaya çıktı. 

2003 yılında La Noria'da nitrat madeni köyünde bulunan 15 cm'lik insana benzeyen ancak insandan çok daha farklı fiziksel özelliklere sahip bir mumya bulunmuştu.

Birçok ülkeden bilim insanları 15 cm'lik mumyanın üzerinde yıllarca araştırmalar yaptı. Gerçek  sanıldığından çok farklı olarak son dönemde ortaya çıktı. 15 cm'lik mumyalanmış beden üzerinde yapılan analizler sonucu mumyanın bir insana ait olduğu ortaya çıktı. Bir kız çocuğuna ait beden, incelemelere göre ya ölü doğmuş ya da doğumundan hemen sonra ölmüş. İnsanlardan farklı olarak 12 yerine 10 çift kaburgası bulunan bebeğin 6 yaşındaki bir çocuk kadar gelişmiş kemik yapısına sahip olduğu saptandı. Ancak fiziksel özellikleri beslenmesini olanaksız kılıyordu. Eski dönemlerde doğum üniteleri olmadığı için bebeğin yaşamak için pek şansı yoktu.

Kaliforniya'da Stanford Üniversitesi'nde görevli biyolog Garry Nolan, yaptığı incelemeler sonucu, bebeğin Konjential Diyafram Hernisi olarak bilinen doğumsal anomaliye sahip olduğunu ortaya koydu. Bu araştırma bilimsel dergilerde de yayımlandı.

Kısacası, başka yerlerde 15 cm'lik uzaylı haberini görürseniz artık inanmayın :)