Mars'ta Yaşam İçin Binlerce Gönüllü Var!

Mars One'ın kurucusu Bas Lansdorp'un büyük hayali olan Mars'ta yaşam kurma projesi için binlerce gönüllünün başvurduğu belirtildi.

Geçtiğimiz aylarda ortaya atılan proje için geri dönüşü olmayan yol yorumları yapılırken, daha yolculuğa yıllar olması rağmen binlerce insanın Mars'ta yaşamak için oldukça istekli olduğu belirtiliyor.

BBC'ye konuk olan proje sahibi Lansdorp, Mars'a yolculuğun neden geri dönüşünün olmadığını açıkladı. Lansdorp Mars'a yolculuğun 7-8 ay süreceğini, bu zaman zarfında yolcuların kaslarında ve kemiklerinde kayıplar olacağını bu sebepten ötürü tekrar Dünya'ya dönüp adapte olmalarının oldukça zor olduğunu açıkladı.

Bu projeye seçilmek için Mars One şirketi önemli koşullar öne sürüyor. İlk etapta fiziksel ve piskolojik testen geçecek olan adaylar, daha sonra teknolojiye ve ekip çalışmasına olan uyumları test edilecek.

Mars'ta planlanan yaşam sırasında, suyun tekrar dönüştürülmesi sağlanacak, Güneş panelleri elektrik üretecek ve insanlar kendi yiyeceklerini kendileri üretecek. Zaman zaman ise Dünya'dan takviye amaçlı araçlar Mars'ın yolunu tutacak.

Proje şimdilik sadece bir hayal ürünü gibi görünüyor.