Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Takımı Uzaya "Küp Uydu" Gönderecek


Son yıllarda Dünya genelinde küp uydular oldukça popüler. Hem ucuza hem de kısa sürede üretilebilen küp uydular, birçok girşimci ve araştırmacının da ilgisini çekiyor. 

CanSat Competition 2018'de ürettikleri küp uyduyla 2. olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 takımı, pockeyqube ismini verdikleri uyduyu 2020 yılında uzaya gönderecek. 7 kişilik öğrenci ekibi, 5 danışman eşliğinde çalışmalarına devam ederek 2020 yılında uyduyu uzaya fırlatmayı ve 3 yıl boyunca fotoğraflar çekerek veri toplamayı planlıyor.

Konu hakkında takım kaptanı Muzaffer Duysal bazı açıklamalarda bulundu; 


"Uzayda 3 yıl kalması planlanıyor. Şu an fırlatma tarihini 2020 yılı haziran ayı olarak düşünüyoruz. Küp uydular maliyetleri düşük olması ve insan gücünün daha az emekle kısa sürede üretilmesi nedeniyle çok tercih edilen uydular. Son 10 yılda inanılmaz revaçta olan uydular. Biz de bu yönde yeni belirlenmiş pocketqube standardı ortaya çıktı. Bunu üretme gereği duyduk. Bu uydularla birlikte bunun bütün kartlarını biz kendimiz üniversitemizde üreteceğiz."

BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel de takıma açıklamalarıyla destek oldu;

"Grizu -263 isimli Mühendislik fakültemize bağlı bir öğrenci topluluğumuzun önemli projelerinden. Ne güzel bu gün buradayız. Topluluğun Zonguldak için büyük bir önemi var 1992 yılındaki maden faciasında şehit olan madencilerin anısına isim atfı yapılmış ama çalışmaları ile gerçekten çok kısa sürede büyük ilerlemeler kaydetmiş büyük bir topluluk. Geçen sene Amerika’da yapılan CanSat Yarışması’nda ikincilik gibi çok önemli. Bu derece üniversitemiz için. Yine bu sene yeni bir yarışmaya hazırlık içerisindeler. Ben bu kapsamda bütün emeği geçen topluluk öğrencilerimize kendi adıma üniversitemiz adına rektörümüz adına tebrik ediyorum. Aynı zamanda Mühendislik Fakültesi dekanımıza verdikleri desteklerden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Yeni oluşacak yarışmada kendilerine başarılar diliyorum."

Hiç yorum yok