Ticari Amaçlı Uzay İletişim İstasyonu KurulacakDünya'nın farklı noktalarında uzay araştırmalarında kullanılmak üzere iletişim istasyonları var. Bu istasyonlarının hemen hepsi ülkelere ve uzay ajanslarına hizmet ediyor. Ancak ilerleyen yıllarda devletlerin elindeki uzay çalışmaları özel şirketlere kayacak gibi görünüyor.

İngiltere'de özel şirketler, asteroit madenciliği, ay gezileri gibi ticari çalışmaları desteklemek ve geliştirmek için ticari bir istasyon kurmak için çalışmalara başladı.

İngiltere'nin Cornwall şehrinde bulunan bir iletişim istasyonu özel şirketler tarafından yeniden kullanılmak üzere değiştirilecek. İngiltere Uzay Ajansı'nın ve Avrupa Uzay Ajansı'nın desteklediği proje kapsamında tahmin edilen gerekli bütçe 2.8 milyon dolar. 

Önümüzdeki yıllarda dev şirketler devletlerin elinden bayrağı alacak gibi. Tabii bizler yine batıya muhtaç kalacağız. Belki uzay araçlarımızı yapmaya başlayacağız ancak bu sefer de iletişim için başkalarının altyapılarını kullanacağız. Bu böyle gidecek gibi. Siz ne dersiniz?