Tiangong-1 Dünyada Belirsiz Bir Noktaya DüşecekÇin, 2011 yılında uzaya gönderdiği 8.5 tonluk uzay istasyonu Tiangong-1'in kontrolünü kaybetti. Yapılan açıklamalara göre, Tiangong-1 dünyaya düşüyor ancak nereye yöneleceği belli değil. 

Çin'in büyük umutlarla uzaya gönderdiği ve insanlı-insansız birçok görevi başarıyla gerçekleştiren uzay istasyonu, Çin'i uzayda süper güç konumuna taşıması bekleniyordu. Hatta önümüzdeki dönemde Tiangong-1, Tiangong-2 ve Tiangong-3'ün bir araya gelerek Çin'in tek başına kullanabileceği bir devasa uzay istasyonuna dönüşmesi amaçlanıyordu.

Tiangong-1'in ne zaman dünyaya düşeceği belirsiz. Bilim insanları, Ekim 2017 ve Nisan 2018 tarihleri arasında istasyonun dünyaya düşeceğini düşünüyor. Parçalanarak dünyaya düşmesi beklenen istasyonun 100 kg'lık parçaları dünyada tehlike yaratabilir.

Günümüze kadar bu tür bir olay sonucu yaralanma yaşanmadı ancak bilim insanları metal yığınının nereye ya da nerelere düşeceğini sadece 6-7 saat önceden kestirebileceklerini dile getiriyor.