Yeni Bir Kara Delik KeşfedildiBilim insanları Samanyolu Galaksisi'nin merkezine yakın bir kara delik keşfetti. Güneş'ten bin kat daha büyük olduğu saptanan kara delik zehirli bir gaz bulutunun arkasında bulunuyor. 

Samanyolu Galaksisi'nin tam merkezinde Sagittarius A olarak bilinen bir kara delik var. Bu kara delik şimdiye kadar Samanyolu içerisinde tespit edilen en büyük kara delik. Japon gök bilimcilerin Şili'de bulunan Atacama Çölü yakınlarındaki teleskop yardımıyla keşfettikleri yeni kara delik görülen en büyük ikinci kara delik olarak tarihe geçti. 

Bilim insanları Atacama çölündeki teleskobu gaz bulutuna doğru döndürdüklerinde arkasında bulunan kara deliğin varlığını keşfetmiş oldu. Gaz bulutunun hidrojen siyanür ve karbon monoksit gazlarıyla birlikte farklı hızlarda hareket etmesi keşfi kolaylaştırdı. 

Kara delik Samanyolu Galaksisi'nin merkezine 200 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Bu arada küçük bir not, kara delikler doğrudan görüntülenemezler. Bunun en büyük nedeni ise ışığın kara delikler tarafından yutulmasıdır.