Uzay Çöpleri Nasıl Temizlenecek?Dünya'nın çevresi adeta çöplüğe dönmeye başladı. Atılan roketlerin parçaları, kullanım dışı kalan uydular gibi birçok parça artık uzay çalışmalarını tehdit eden boyutlara ulaşmaya başladı. Bilim insanları bu bağlamda önümüzdeki 25 yıl içerisinde uzay çöplerinin bir uzay aracını kullanılmaz hale getirecek kadar tehlikeli olabileceğini düşünüyor.

İlk etapta Avrupa Uzay Ajansı bu sorunu büyük bir ağ ile çözebileceğini düşünmüştü. Projeye göre belirli noktalarda çöpler bir ağ yardımıyla farklı noktalara toplanabilecekti. Daha sonraki dönemde ise Japonya Uzay Araştırma Ajansı çöplerin manyetik bir kablo yardımıyla toplanabileceğini açıklamıştı ancak görev başarısız oldu.

Son olarak Avrupa Uzay Ajansı uzay çöplerini temizleme hayalinden vazgeçmedi ve Toulouse Üniversitesi'nde bir proje başlattı. Proje kapsamında uzay çöpleri Japonya'nın deneyip başarılı olamadığı projeye yakın olarak manyetik bir kuvvetle çöplerin yer değiştirmesini kapsıyor. Bakalım ESA bunda başarılı olacak mı?