Samanyolu Galaksisi ve Dünyada YaşamBilim insanlarına göre Samanyolu Galaksisi'nde yaşam galaksinin bir deliğe girmesiyle paralel olarak  ortaya çıktı.

Bilim insanları Samanyolu Galaksisi'nin tam yerini ortaya koymuş olabilir. Ortaya atılan teoriye göre Samanyolu evrende yer alan devasa bir deliğin içinde. Bu delik Samanyolu Galaksisi'ni evrenin geneline göre daha sakin bir yer olmasına olanak veriyor. Bu sakinlik de yaşamın oluşmasına olanak veriyor. Genel kanı Samanyolu Galaksisi'nin evrenin hareketli geneline göre daha sakin olduğu. Evren genelinde patlamalar-çatlamalar dönüşümler başkalaşımlar yaşanırken bu süreç Samanyolu'nda oldukça sınırlı. Bilim insanları bu durağanlıkta bizim gibi yaşamların ortaya çıkmasının kolay olduğunu savunuyor.

Eğer evrenin yoğun bir alanında yaşıyor olsaydık maddelerle çarpışma riskimiz, radyasyon gibi ışınlarla maruz kalma riskimiz daha fazla olabilirdi. Tabi tüm bunlar yine de iddia. Ne de olsa evrenin henüz birçok şeyini bilmiyoruz, hatta göremiyoruz bile.