Soluk Mavi Nokta / Carl Sagan - KitapUzun zamandır kitap tanıtımı yapmadım. Raflarda son günlerde Carl Sagan'ın Soluk Mavi Dünya isimli kitabını gördüm. Aldım ve bir kısmını okudum. Carl Sagan'ın soluk mavi nokta isimli yorumunu okuyanlar yazının etkileyiciliğini bilir. Carl Sagan bu kitapta yorumunu bütün kitaba yaymış.

Kısacası kitap hem uzay ile ilgili bilgilere en anlaşılabilir şekilde değinirken, hem de insanın egolarından ve vahşiliğinden kurtulup, daha barışçıl bir canlı türü olmasının önemini anlatıyor.

Ayrıca kitabı önümüzdeki dönemde 2 kişiye çekilişle vereceğiz :) Rastgele...

Bilgiler- Tanıtım


Carl Sagan, keskin bakışını Evren’in muhteşem gizemine atmış ve dahası bunu dünya genelinde milyonlarca okurun rahatlıkla anlayacağı bir açıklıkla dile getirmişti. Soluk Mavi Nokta işte bu taçlanmış çalışmanın adıdır. İnsan ırkı nihayet radikal anlamda yeni bir sınır bölgesine, yani uzayın sınırına gelip dayandığında, gelecek kuşaklar çağımıza geçip gitmiş bir zaman olarak bakacaklardır. Soluk Mavi Nokta’da Carl Sagan, kozmostaki bu muhteşem yeni tarihimizin izini sürüyor ve güneş sistemimizden çıkıp galaksilerin ötesindeki mesafelere yol alırken, bize daha önce bir karaltı gibi görünen bu yeni geleceği anlatıyor. Carl Sagan başka dünyaların keşfinin ve bu dünyalara olası yerleşimlerin ne bir fantezi ne de bir lüks olmadığı konusunda ısrarcı: elbette insan ırkının hayatta kalması için gerekli olan koşulların da farkında olarak sürdürülen bir ısrar bu...
“Müthiş ilham verici.”
-People-
“Çok güzel ve dokunaklı... Duygu ve zekayla desteklenmiş jargonsuz bir dil... Sagan’ın iyimser hayali... her bölümde parıldıyor.”
-Time-
“Giderek genişleyen uzay yolculuğuna ve keşfine somut ve şiirsel bir bakış... Tipik Sagan tarzıyla, savunduğu şeyleri muhteşem ve güzel kılıyor.”
-The San Diego Union-Tribune-
“Büyüleyici... [Sagan] evrenin müthiş zenginliğine gerçekten iman etmiş biriydi, ve her birimizi birer havari haline getirecek.”
-Entertainment Weekly-
“Güncel mucizelerle gelecekteki büyük meseleler arasında çok hararetli bir bağlantı kuruyor... Anlaşılması zor doğanın açıklığa kavuşturulması ve bilimsel araştırmanın büyüleyiciliği konusunda bundan üstün kitap yok günümüzde.”
-Scientific American-
“[Soluk Mavi Nokta’da,] Galileo, Einstein gibilerin söylev verdiği bir salon havası var.”
-Air & Space-
“Tutkulu, belagatli... [Sagan] düş gücümüzü ateşliyor ve bilimi müthiş bir drama dönüştürüyor.”
-Booklist-
“Belagatli, coşkulu... Türümüzün bu uçsuz bucaksız aleme açılma cesaretini göstermesi ve bir uzay uygarlığı kurması gerektiği yolunda çok inandırıcı bir tez oluşturuyor.”
-Kirkus Reviews-