Enceladüs ve Europa Yaşam Barındırıyor OlabilirBaşlık ilgi çekici ancak hemen belirtelim NASA uzayda yaşam bulmadı. Bununla birlikte muhtemel canlılık ilk akla geldiği gibi akıllı ya da hayvanımsı canlılar değil. Ancak yine de NASA'nın yaptığı açıklamalar önemli.

NASA'nın Hubble Teleskobu ve Cassini uzay aracıyla elde ettiği veriler doğrultusunda Satürn'ün uydusu Enceladüs ve Jüpiter'in uydusu Europa canlılık barındırabilir sonucu ortaya çıktı. Bir diğer anlatıyla Dünya'dan sonra canlı yaşamı barındırabilecek en olası yerler bu iki uydu.

Elde edilen verilere göre, yüksek miktarda hidrojen molekülü Enceladüs'ün yüzeyinde saptandı. Ayrıca daha önce elde edilen verilere göre uydunun buzla kaplı yüzeyinin altında okyanus bulunuyor. Bu okyanus ile kayaç çekirdeği arasında hidrojen atomlarının ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor. 

Bununla birlikte Jüpiter'in uydusu Europa'da da su çıkışı saptandı. Ayrıca Europa, Güneş Sistemi'nde konum itibariyle yaşam ihtimaline sahip en uygun bölgelerden birinde yer alıyor. 

Muhtemelen bu haberi okuyan birçoğunuz bunları zaten biliyorduk diyecek. :)