Mars'a Yolculuk İçin Yeni YöntemNASA, Mars'a insan göndermek için teknolojinin son olanaklarını zorlarken, diğer yandan da bu yolculuğun maliyetini düşürmeye çalışıyor. Bu çalışmalar kapsamında ortaya atılan "derin uyku" yöntemiyle Mars'a yolculuk yapan insanların uyutulması ve yolculuk boyunca uyanmaması üzerine bir projenin hayata geçebileceği belirtiliyor.

SpaceWorks şirketinden Mark Schaffer, tıbbi derin uyku yönteminin 1980'lerden bu yana tartışıldığını ve 2003 yılından itibaren ise kritik hastalar üzerinde uygulandığını hatırlatarak, "hipotermia" gibi yöntemlerin sürelerinin uzatılarak Mars gibi 180 gün sürmesi beklenen yolculuklar için de kullanılabilceğini açıkladı.

Bu projeyle beraber NASA'nın yolculuk maliyetini oldukça düşüreceği tahmin ediliyor. Nitekim Mars'a giden yolcular 180 gün boyunca daha az yemek, giysi ve kişisel ihtiyaçlara gereksinim duyacak. Bu durum hem maddi olarak hem de manevi olarak NASA'nın elini rahatlatması bekleniyor. Ancak projeyle ilgili henüz bir ilerleme kaydedilmedi.

Yapılan bu açıklamalar ve değerlendirmeler gelecekte geçen birçok bilimkurgu hikayeyi akıllara getiriyor.


Hiç yorum yok